Maléry pánov radných s poplatkom za rozvoj.

Autor: Michal Radosa | 8.9.2016 o 14:34 | (upravené 9.9.2016 o 10:20) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  8378x

Platiť mestu obciam za zatepľovanie ostáva rizikom. Venujem sa tejto téme znovu, pretože poplatok vo výške  700 EUR na 3 izbový byt pri oprave bytového domu si pozornosť zasluhuje.

V auguste som v blogu upozornil na  riziko, že obyvatelia môžu zaplatiť pri zatepľovaní alebo inej oprave v bytoviek i rodinných domov veľa peňazí za miestny poplatok za rozvoj. Venujem sa tejto téme znovu, pretože poplatok vo výške 700 EUR na 3 izbový byt pri oprave bytového domu si pozornosť zasluhuje.

Prvý blog nájdete tu.

Problém je s výkladom zákona, ktorý výslovne  neoslobodzuje ani inak nehovorí, že v prípade zmeny stavieb bez  zmeny ich podlahovej plochy, sa žiadny poplatok nevyrubí.

O pár týždňov bude zákon o miestnom poplatku rozvoj účinný. Dodnes žiadna podstatná  verejná autorita nespochybnila, že poplatok sa  bude pri zatepľovaní alebo inej zásadnejšej obnove podliehajúcej stavebnému povoleniu  vyberať.  Ministerstvo financií (podotýkam, že tento zákon ministerstvo  nepredložilo,  bol poslaneckou iniciatívou)  zatiaľ  ako hlavný vykladač v oblasti správy a daní poplatkov je zdržanlivé  a žiadny metodický pokyn nevydalo. Pri kvalite zákona sa im ani nečudujem. Zatiaľ ani primátori a starostovia hromadne  ani jednotlivo nepovstali, aby jasne povedali, že za opravy domov poplatky určite vyberať nebudú. Pritom neverím, že poplatok za opravy bytových  domov vyberať niekto chce, skôr si dotknutí nie sú úplne istí, či sa tomu budú vedieť vyhnúť a ako.

Zatiaľ je k dispozícii iba jediná lastovička, legislatívna pomôcka  ZMOSU, ktorá hovorí o tom, že poplatok sa vyrubí iba z podlahovej plochy práve realizovanej stavby, nie stavby pôvodnej. Kvitujem.Tento výklad  však bohužiaľ nie je záväzný a nemusí byť určujúci.

Ide pritom o veľa peňazí z vreciek obyvateľov.Napríklad si zoberme  bytový dom, ktorý má 11 s poschodí so 4 bytmi t.j. 44 bytov, povedzme  3 izbových, každý o výmere 66 m2  plus prízemie (povedzme, že to má len 66m2 x4). Pri započítaní podlahovej plochy bytov a prízemia aj bez započítania spoločných priestorov na poschodiach a pri najnižšej výške poplatku  10 Eur na m2  je výška poplatku spolu viac ako  31 000 EUR. t.j.  viac ako 700 EUR na byt. Trvá často rok aj viac, kým sa vo fonde opráv táto suma ušetrí.

V Petržalke býva  v nezateplených a neobnovených bytových domoch odhadom minimálne  15.000 obyvateľov. Vrámci Slovenska sú to státisíce. Aby ľudia pri poriadnej obnove činžiaka  (často podmienenej stavebným povolením)  platili poplatok je nepredstaviteľné.

Inak má zákon miestnom poplatku za rozvoj dobrý zámer. Bohužiaľ však má  aj iné problémy.

Zámer pýtať peniaze na výdavky na riešenie zvýšenia zaťaženia obcí a miest od tých, ktorý ho spôsobujú  alebo  majú z neho profit je fajn. Viem si prestaviť, že ak sa prostriedky získané z poplatku použijú v blízkosti novej výstavby, vedia pomôcť aj prijatiu novej zástavby obyvateľmi.

Uvediem len pár ďalších problémov. Poplatku sa  dá ľahko vyhnúť. Ak developer  predá stavebné pozemky  so sieťami a  územným rozhodnutím a budúce domy nebudú mať viac  ako 150m2 podlahovej plochy (čo je celkom dosť), obec nedostane nič.  Nejasná a neriešená  je situácia ak sa zmení stavebník a ten pôvodný stavebník, ktorý je uvedený na stavebnom povolení  poplatok nezaplatil. Prechod povinnosti poplatok zaplatiť  na  nového stavebníka nie je v zákone riešený. Prenos daňového bremena na iný subjekt nie je automatika.  Výmyselníkov sa medzi developermi nájde určite habadej. Úmera môže byť priama, čím väčší poplatok, tým viac snahy  zákon obísť. Nedotiahnutých paragrafov je v ňom viac. Súdy o státisíce samosprávy nepotrebujú.

Zákon je ako  zle upečené kura. Jeho novela  by proste pomohla.

 Ak sa zákon nezmení, samosprávy čaká náročné rozhodovanie pri jeho zavádzaní a používaní. Už aj prvé bratislavské skúsenosti s diskusiou na túto tému ukazujú, že sa nemýlim.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Všetci sú napojení na všetkých. Aj farmári na slušných

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?