reklama

Ak budeme platiť poplatok za zatepľovanie, bude to celkom veeeľká divočina.

Poplatok za rozvoj môže predražiť aj zatepľovanie. Zatepľovaním sa nezvýši zaťaženie územia, nepribudnú byty ani domy. Zábudlivý zákon na to príliš nehľadí, čo nás môže stáť pár tisícok eur a pri bytových domoch ešte viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

 K napísaniu tohto blogu ma nabudili články o nedokonalostiach nového zákona o novom poplatku. Od 1.januára budúceho roka majú samosprávy možnosť vyberať od stavebníkov poplatky za miestny rozvoj vo výške od 10 do 35 EUR na m2 podlahovej plochy. Na prvý pohľad racionálne, najmä pri stavbách, ktoré územia obcí zaťažia a vyžiadajú si budovanie alebo opotrebovanie ciest, materských škôl, mestskej zelene, športovísk. Je to skôr otázka výšky poplatku ako toho či vôbec, či ??? ...

 Vznik poplatku si čiastočne vypýtali svojim správaním mnohí developeri, ktorí za neuveriteľný benefit pre verejnosť a prejav ich nesmiernej spoločenskej zodpovednosti často považujú šmyklávku s pieskoviskom, pár kríkov alebo chodník pred novým domom a tvária, že 1 jedno parkovacie miesto pre 3 izbový byt je habadej aj s rezervou (tu mi nedá nepozdraviť búračov Cvernovky).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Avšak to, aby obyvatelia pri obnove bytových i rodinných domov platili poplatok je divné aj sporné. Problémy sú vo vecnej rovine i právnej úprave.

 Zateplenie bytovky so sebou žiadne pre mňa známe zaťaženie územia neprináša ( ešte aj tie hniezda a búdky pre dažďovníky a netopiere sa ujali). Žiadni ľudia v území nepribudnú, žiadne kapacity verejných služieb pre obyvateľov kvôli tomu nie je potrebné zvýšiť, nijaké ihrisko sa skôr nezoderie. Naviac, úplne zaslúžene je obnova bytového domu, vrátane zateplenia spoločnosťou vnímaná ako pozitívna činnosť. Až tak pozitívna, že je ju potrebné podporovať. Napríklad preto Štátny fond rozvoja bývania poskytuje na obnovu bytových domov výhodné úvery rádovo stovkám, takmer tisícke bytových domov ročne. Hlásime k medzinárodným záväzkom znižovať energetickú náročnosť budov i tých bytových. Od budúceho roka nás to však možno bude stáť viac, uvidíme o koľko. Pritom už v tomto roku sa náklady na zateplenie v porovnaní s minulosťou mierne zvyšujú v dôsledku zvýšenia požadovanej hrúbky izolácie. Štátna podpora na strane jednej a miestny poplatok na strane druhej sú celkom protichodné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ani právna úprava (zákon č.447/2015 Z.z., Zákon o miestnom poplatku za rozvoj ) nie je v tejto záležitosti nijak oslňujúca, čomu dosť napomáha aj starý stavebný zákon. Predovšetkým nie je úplne identický výklad stavebných úradov na to, či je potrebné pri obnove i zatepľovaní stavebné povolenie (zväčša je potrebné),i hranica medzi ohlásením a povolením je pomerne tenká. Pritom je však na účely poplatku rozhodujúce, či je stavba predmetom stavebného povolenia alebo nie. Ak ho netreba, poplatok sa nevyrubí. Byť s poplatkovou povinnosťou odkázaný na výklad stavebného úradu, nie je to pravé orechové.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Sporné je aj určenie poplatku v tomto prípade. Základom pre výpočet je totiž m2 podlahovej plochy stavby. Zateplením však žiadna plocha nepribudne, i keď taká viac poschodová bytovka má podlahovej plochy neúrekom, nezriedka pár tisíc m2. Dá sa použiť argument, že ak sa stavebným povolením na zateplenie nepridáva podlahová plocha, logicky, základ pre výpočet poplatku je nula a nula x hocičo je nula. Tento výklad je optimistický. Skôr sa však doteraz písalo o inom výklade, lebo veď opäť logicky, zateplenie je súčasťou pôvodnej stavby bytového domu, ktorá podlahovú plochu samozrejme má. Na každých 100 m2, minimálne 1000 EUR, to je pri pár tisíc metroch štvorcových slušná šupa v desaťtisícoch pre obecný rozpočet, ale bohužiaľ však ešte viac znamená pre fond opráv vlastníkov bytov. A spor je na svete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ak si zákonodarca nemyslel, že obnova domu je ostatnou stavbou, zákon nedáva pri zavádzaní poplatku možnosť samospráve nijak alebo v menšej miere spoplatniť obnovu bytových domov, iba ak by chcela mať nízky poplatok pri bytových domoch, vrátane tých novobudovaných. To by však poprelo účel zákona ako takého. t.j. získať prostriedky na doplnenie kapacity verejných služieb a infraštruktúry obce, ktorý je vyvolaný novými bytovými domami. Úplne kľudne sa tak môže stať, že v zastupiteľstvách nebude nariadenie o miestnom poplatku prijaté v záujme ochrany ľudí pred poplatkami pri obnove domov a žiadne sa vyberať nebudú. Ani tie od developerov. A budeme presne tam, kde sme nechceli byť.

 Zákony, ktoré stanovujú komukoľvek povinnosť platiť by mali byť polopate jasné. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj úplne jasný alebo férový nie je. Možno sa mnoho dá vyriešiť ustáleným a všeobecne akceptovaným výkladom, skôr si však pýta novelu, ktorá ho vyčistí. Bolo by dobré, aby sa to vyjasnilo alebo upravilo, ASAP, lebo 2017 klope na dvere.

P.S. Aby som nezabudol. Ak sa chystáte v budúcom roku zatepľovať svoj rodinný dom a máte viac ako 150 m2 podlahovej plochy, netešte sa, ak nestačí ohlásenie, vyššieuvedené riadky sa pravdepodobne týkajú aj Vás. Do 150 m2 existuje nárok na príspevok na zateplenie, pár tisíc plus, pri 151 m2 žiadny príspevok, naopak zaplatíte poplatok, možno tiež pár tisíc, ale mínus. Bizarné.

Michal Radosa

Michal Radosa

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec rodiny, právnik i ekonóm. Aktívny bratislavčan a ešte pár dní petržalský komunálny politik. Nemám rád čiernobiele videnie, rád postupujem konštruktívne a s rozvahou. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu